undefined16.11.2014 Andrew Topf z mining.com informoval o skutečnosti, že Irán otevřel nový závod na zpracování zlata s cílem zdvojnásobit svou produkci zlata. Továrna se nachází v blízkosti zlatého dolu Zarshouran a časem bude schopna zpracovat až 3 tuny zlata za rok, společně s 2,5 tunami stříbra a jednou tunou rtuti.

Stejný zdroj uvádí, že zvýšená těžba zlata souvisí s iránským ekonomickým plánem nazvaným "ekonomická rezistence", který je odpovědí na ropné sankce zavedené proti Iránu v roce 2012 v souvislosti s jeho jaderným programem. Uvedené sankce snížily export iránské ropy z 2,5 milionů barelů za den na bezmála polovinu. Podle U.S. Geological Survey, Irán během roku 2012 vytěžil 2500 kilogramů zlata. Za zmínku také stojí, že Irán v současnosti těží zhruba 9 % světové produkce sádrovce a pemzy.

Tyto informace je nutné umístit do širšího kontextu v souvislosti se sankcemi vůči iránskému zlatu. Již během roku 2012 servery nytimes.com a cnn.com uváděly, že Irán údajně prodává svou ropu a zemní plyn Turecku, které platí za tyto komodity zlatem, aby se vyhlo pozornosti světových bank. Získané zlato následně Irán směňuje za Dolary a Eura. Dolary a Eura pak Irán používá k importu zboží a k intervenci na měnových trzích v prospěch Rialu. V červenci 2013 pak Rick Gladstone z nytimes.com informoval, že USA zavedly sankce na iránský export zlata. Na sklonku téhož roku bylo ale od těchto sankcí upuštěno (zdroj businessinsider.com), jako důvod byl přitom uváděn výrazný pokles ceny zlata na světových trzích (dosud největší propad ceny zlata - o 27 %).

Michal Rost